Connect with us

Magazin

Tajne japanskog doktora koji je živeo 105 godina

Objavljeno

-

Japanci su oduvek bili poznati po dugovečnosti. Jedan od onih koji su pređli stotu je i Šigeaki Hinohara, japanski doktor koji je verovao da eneje radost ta koja daje energiju telu, a ne poštovanje sna i ishrane.

Ovaj japanski doktor je do same smrti je aktivno radio vodeći računa o svojim pacijentima. Japan je 18. jula 2017. godine izgubio svoje nacionalno blago. Tokom svog života Hinohara je dao neprocenjiv doprinos razvoju zdravstvene zaštite u zemlji kao doktor i naučnik.

Bio je šef pet fondacija i predsednik Međunarodne bolnice svetog Luke u Tokiju. Takođe je u Japanu uveo godišnje, sveobuhvatne lekarske preglede, što je doprinelo povećanju životnog veka.

Verovatno se pitate kako je uspeo da poživi toliko godina i da pri tome ostane dobrog zdravlja. Doktor Hinohara je radio 18 sati dnevno, sedam dana u nedelji! Ovo su neka od njegovih životnih pravila:

– Energija dolazi kada se osećate dobro, a ne ako jedete ili spavate dovoljno. Ne mučite svoje telo pravilima kao što su pauza za ručak ili popodnevna dremka. Sjećate li se samo kako je sve to izgledalo kada smo bili deca? Nismo hteli ni da jedemo ni da spavamo, samo nam je bilo stalo do igre.

– Hinohara je verovao da odrasli moraju da se ponašaju kao deca.

– Ako želite da živite dugo, vodite računa o težini.

– Za doručak je pio kafu, čašu mleka i malo soka od pomorandže s kašikom maslinovog ulja. Užina – mleko i malo kolačića, ili uopše nije jeo kada je bio zauzet. Ručak – povrće, nešto ribe i riže, a dva puta sedmično jeo je po 100 grama nemasnog mesa

– Nema potrebe da idete u penziju. Ali, ako baš morate i osjećate potrebu, neka to bude posle 65. godine – kazao je ovaj doktor.

– Hinohara je savetovao da se ne ide na lekarske preglede za svaku sitnicu, već da se pokuša terapija životinjama i umetnošću.

– Kada doktor predloži operaciju, odmah ga pitajte da li bi on to isto preporučio svojoj ženi ili deci. Suprotno uvaženom mišljenju, doktori ne mogu svakoga da izleče. Pa zašto nepotrebna bol i operacija – zaključio je Hinohara.

– Prema njegovom mišljenju, muzika i terapija sa životinjama pomažu pacijentima više nego što lekari mogu da zamisle.

– Bol je prilično mističan fenomen, a jedini način da se zaboravi je zabava. Bolnice bi trebalo da vode računa da se pacijentima vrati osmeh na lice. U našoj bolnici imamo časove muzike, terapije sa životinjama i umetnost – rekao je lekar.

– Samo nauka ne može da pomogne čoveku. Nauka „češlja“ sve pod jednim češljem, ali bolesti se različito manifestuju. Svaka osoba je jedinstvena, pa tako i njena bolest. Naše bolesti su povezane sa srcem. Da bismo razumeli što je osoba bolesna i da bismo joj pomogli, potrebne su nam muzika i umetnost, a ne samo lekovi – govorio je Hinohara.

Advertisement
Ostavi komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

NAJČITANIJE