Nemojte zanemariti podočnjake, iako je jedan od mogućih uzroka film koji ste gledali do dva ujutro, ili presoljena hrana, oni ponekad upućuju i na veće probleme. Tamni podočnjaci vrlo često su prvi signal koji nam organizam šalje i kojim nas upućuje na to da nešto nije u redu.
Anemija
Ako vam se tamna koža ispod očiju zadržava duže vreme, na primer nekoliko meseci i pretvara se u obešene tamne vrećice, obavezno pregledajte krvnu sliku. Naime, anemija je jedan od češćih uzroka tamnih vrećica ispod očiju, pogotovo ako ih prate glavobolje, umor, loša koncentracija, problemi u učenju kod dece, slabije pamćenje…
Problemi s bubrezima i jetrom
Iznimno tamni podočnjaci upućuju na probleme u radu bubrega i zadržavanje viška tečnosti u organizmu. Konzumira li se alkohol u neprimerenim količinama, podočnjaci su ispupčeni i otečeni. Iako nemaju mnogo veze s podočnjacima, oko očiju se vrlo često javljaju i žuto-smeđe izbočine, nalik malim gnojnim prištićima. Reč je o ksantelazmama koje su posledica povišenog holesterola.
Hronična upala sinusa
Začepljen nos i sinusi stvaraju podočnjake i nabubreno područje oko očiju jer začepljeni disajni putevi onemogućuju krvi da cirkuliše venama oko očiju normalno.
Otrovi u telu
Isto kao što previše vode u telu uzrokuje natečenost, previše alkohola, kafe i cigareta dehidrira i izaziva tamne kolutove. Telu je tada potrebno temeljito čišćenje koje će izbaciti sve toksine koji opterećuju jetru i bubrege.
Disfunkcija štitne žlezde
Tokom PMS-a hormoni divljaju što izaziva zadržavanje vode u telu, probleme sa spavanjem i tamne podočnjake. Upravo zbog toga se preporučuje da izbegavate slane namirnice i ugljene hidrate koji zadržavaju vodu. Ako se podočnjaci javljaju i izvan razdoblja PMS-a, poželjno je prekontrolisati štitnu žlezdu, čija je disfunkcija takođe čest uzrok ovog problema.