Širom sveta postoje zone gde živi veliki broj stogodišnjaka i poznate su kao tzv.”plave zone”. Jedna od th zona je i Sardinija, gde na, relativno malom prostoru, živi veliki broj izrazito dugovečnih ljudi.
Međutim, kako prenosi Klix, ovaj deo sveta krije i super plavu zonu, odnosno selo Perdasdefogu. U ovom malom mestu je devetero stogodišnjaka na 1780 stanovnika, što im kao rekord priznaju i u Ginisovoj knjizi. Koja je tajna stanovnika ovog mesta?
Naučnici koji proučavaju fenomen Perdasdefogu otkrili su nekoliko objašnjenja za dugovečnost njegovih stanovnika. To su čist vazduh, aktivan životni stil i ishrana bogata svežim povrćem.
Na primjer, Pjuča Lai, koja je 21. februar proslavila stoti rođendan, kaže da nikad ne ustaje od stola potpuno sita. Jede malo mesa i pije jako malo kafe.
„Verujem da veliku ulogu u njihovoj dugovečnosti ima i način na koji pristupaju stresu. Oni su rođeni pre 100 godina i sigurno nisu imali lak život. Bio je i gladi i rata. Ali ti ljudi su se uspeli prilagoditi – ako i postoji problem, oni ga brzo reše“, kaže Luisa Salaris, profesorka demografije na Univerzitetu Kaljari. Adolfo Melis, 99-godišnjak, objasnio je da sve što je njegova porodica jela bilo iz bašte.
„Ono što stavljate u želudac je važno“, ističe on, uveren da je prehrana glavna tajna dugog i zdravog življenja.
U lokalnoj prehrani ima dosta mesa i sveže ribe jer ih od mora deli sat vremena vožnje, ali trik je u tome da se „jede malo, ali prave hrane“, napominje Adolfo te dodaje da je važno biti i fizički aktivan.
„Naši uslovi igraju presudnu ulogu. Živimo u mestu gde je vazduh čist. Naši stogodišnjaci neprekidno se kreću u zdravom okruženju. Skupljaju drva za ogrev ili rade u svojim baštama. Drugi važan faktor je da Perdasdefogu čuva osećaj zajedništva. Stariji i dalje žive kod kuće, a ne u staračkim domovima. Društvenost je neizmjerno važna jer, ako imate dobre društvene kontakte, pamtite i razgovarate, dobro živite“, smatra 100-godišnji Vitorio Lai.